Fyysinen tietoturva

Lisää kuvia

Fyysinen tietoturva
150,00 €

Saatavuus: Saatavilla

Tavoitteet:


- Ymmärtää fyysisen tietoturvan merkityksen 
- Osata kohdentaa tietoturvaa suojattaviin kohteisiin
- Huomioida riskit ja uhat pääpiirteissään
- Osata dokumentoida fyysisen tietoturvan käytön ja ylläpidon


Kurssin sisältö:


Tähän tietoturvallisuuden osa-alueeseen kuuluvat mm. kulunvalvonta, kameravalvonta, muu tekninen valvonta ja vartiointi sekä palo-, vesi-, sähkö-, ilmastointi- ja murtovahinkojen torjunta. Vähimmäisvaatimukset tilaturvallisuutta lisääville toimille ja järjestelmille määräytyvät turvallisuustarpeiden perusteella, jotka voi kohdistua alueeseen, rakennukseen, tilaryhmään tai tilaan. Uusien rakennusten tai tilojen peruskorjausten yhteydessä toimitilojen suojaus toteutetaan tai sitä parannetaan turvallisuusluokituksen mukaisesti töiden yhteydessä.


Opiskelutunnuksesi on voimassa kullekin kurssille 4 kk.Sinua saattaa kiinnostaa myös tämä, klikkaa ja tutustu!

TAI
Kurssin ohjaaja

Yksityiskohdat

Kouluttaja:

Raimo Mäenpää
raimo.maenpaa@syo.fi
p. 050 358 9358

Olen toiminut neljä vuotta Suomen yrittäjäopistolla pääasiallisesti tietoturvallisuuden ja tietosuojan opintosuuntien kouluttajana.

Arvostelut

Tuotteen asiasanat

Käytä välilyöntejä erottaaksesi asiasanat. Käytä puolilainausmerkkejä (') lauseille.